EBYS MEBİS Faruk Saraç
faruk-sarac-myo-logo

Restorasyon Uzmanı Yüksek Mimar Nilgün Olgun İstanbul Yerleşkemizde

Restorasyon Uzmanı Yüksek Mimar Nilgün Olgun İstanbul Yerleşkemizde

Mezuniyetinden bu yana eski eser restorasyonlarında proje, kontrol ve uygulama sorumluluklarını üstlenen Y. Mimar Nilgün Olgun, çok sayıda eski eserin projelendirilmesi, danışmalık ve kontrollük çalışmalarını yürüttü.

Büyükada Aya Nikola Manastırı, Cerrah Paşa Konağı, Beyoğlu III. Vakıf Han, Altunizade Camii, Beşiktaş Yahya Efendi Dergâhı, Yenikapı Mevlevihanesi Harem Konağı’nın rölöve, restitüsyon, restorasyon ve uygulama projelerinin hazırlanmasında, Hızır Bey Camii, Mercan Ağa Camii, Şücaeddin Camii, Selami Ali Efendi Camii’nin proje koordinatörlüğünü Kasımpaşa Büyük Piyale Paşa Camii restorasyonu, Zeytinburnu Yenikapı Mevlevihanesi restorasyonu, Galata Mevlevihanesi restorasyonu, Bebek Mısır Konsolosluğu restorasyonu, Süleymaniye Camii restorasyonunun şantiye şefliği ve uygulama sorumluluğunu yürüttü.

Mimari Restorasyon ve Moda Tasarımı programlarına kendisinin çalıştığı bazı projeler ile Süleymaniye Caminin restorasyon çalışmalarının fotoğraflarla destekli olan sunumunu yaparak, kültür varlıklarında moda olan kalem işi bezemeleri, restorasyon şantiyesinde restoratörlerin aldıkları görevleri, öğrencilerimize açıklayarak onların kariyer planlamasına rehber oldu.