EBYS Otomasyon
faruk-sarac-myo-logo

Tarihçe

 

Türkiye’nin İlk Tasarım Meslek Yüksekokulu olan T.C. Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu, Faruk Saraç Moda ve Sanat Vakfı Tarafından, Bakanlar Kurulu kararı ile 2010-2011 Eğitim Öğretim Yılında Bursa’da eğitime başlamıştır.  1852 yılında, ipekli kumaş ve halı üretimi yapan tarihi Fabrika-i Hümayun binasında kurulan Meslek Yüksekokulu ilk mezunlarını 2012 yılında vermiş ve günümüze kadar Moda Tasarımı, Grafik Tasarımı, İşletme Yönetimi, Marka İletişim, Lojistik, Dış Ticaret, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programlarından 396 öğrenciyi mezun etmiştir.  2014-2015 eğitim öğretim yılında Moda Yönetimi Programı’nı açarak, ülkemizde yine bir ilke imza atan T.C. Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu, Bursa Kampüsünde  Moda Tasarımı, Moda Yönetimi, Grafik Tasarımı, Dış Ticaret, Halkla İlişkiler, Mimari Restorasyon ve Gastronomi (Aşçılık)  programlarıyla eğitim-öğretime devam etmektedir.

2015-2016 eğitim öğretim dönemine hazırlandığımız bu günlerde T.C. Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu 19. yy başlarında deniz feneri ve süvari kışlası olarak kurulan, Kurtuluş Savaşı yıllarında Askeri Çadır ve Üniforma üretimi yapan Tarihi Dikimhane’de İstanbul Yerleşkesini açtı ve 2015-2016 eğitim öğretim döneminde ise İstanbul Yerleşkesi ilk öğrencileriyle buluştu.  

 

BURSA KAMPÜSÜ

İlk İpek Fabrikası’ndan İlk Tasarım Meslek Yüksekokulu’na…

Fabrika-i Hümayun 19. yüzyıl ortalarında, Bursa’da Osmanlı Saray’larına ipek halı ve kumaş üretmek için kurulmuştur. Fabrika-i Hümayun, sarayları donattığı gibi Avrupa’daki birçok devlet adamını ve saraylısını da giydirmiştir. Cumhuriyet döneminde tütün deposu olarak kullanılan ana bina, günümüze ulaşan tek yapı olmuştur. Fabrika-i Hümayun, Bursa’da geleneksel olarak ipek üretimi ve dokumacılığının ele alındığı bir semt olan Muradiye’de, Cilimboz Deresi’nin kenarında yer almaktadır. Döneminde dört yapıdan müteşekkil, toplam yapı alanı 4500 metre dolaylarında bir ‘Külliye’ olan Fabrika-i Hümayun, 19. yüzyıl mimarisi için çok değerli bir eser niteliği taşımaktadır. Faruk Saraç tarafından orijinaline sadık kalınarak restore edilen ve kullanım alanı 8000 metreye çıkarılan tarihi Fabrika-i Hümayun binası, şimdilerde bir eğitim ve sanat yuvasıdır. Faruk Sara. Tasarım Meslek Yüksekokulu öğrencileri, 2010 yılında beri bu tarihi mekânda öğrenim görmektedir. Faruk Saraç öğrencileri, bu eşsiz kurumunda hayallerini gerçeğe dönüştürmektedir.

 

İSTANBUL KAMPÜSÜ

Dikimhaneden moda okuluna…

1775 yılında Hacı Kaptan emrindeki bir kalyon, İstanbul’dan Mısır’a gitmek için yelken açar. Ancak daha Sarayburnu’nu dönemeden karaya oturur. Kazayı öğrenen III. Osman, olay yerine gelir denizcilerin kurtarılması çalışmalarına nezaret eder. Bir denizci, “Eğer burada be bu surlar üzerinde bir fener yapılırsa, uzağa giden, uzaktan gelen gemiler yollarını bulur” deyince Padişah, Kaptan-ı Derya Süleyman Paşa’ya emir vererek Ahırkapı Feneri’nin yapılmasını buyurur.

Böylelikle Türkiye’nin en yüksek ikinci feneri olan beyaz bir kule şeklindeki yapı, İstanbul’u çeviren surların üzerine oturtulur. Denizden yüksekliği 40 metre olan Ahırkapı Feneri, işte o gün bu gündür denizcilere gecelerin karanlığında yol gösterir. Bu arada gün gelir, yüzyıllardır denizcilerin yoldaşı olan fenerin yanında bir başka tarihi bina yer alır: Tarihi Dikimhane.

1851-2 yılında adından ‘Süvari Kışlası ve Balıkhane’ olarak söz edilir. 1914’te ise adı artık ‘Dikimhane’dir. Çünkü bina, 1908 yılında 100 makine ve 100 ütü ile faaliyete geçmiştir.

Çanakkale Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı yıllarında ‘Ahırkapı Elbise ve Çadır İmalathanesi’ olarak ağırlıklı biçimde askeri amaçlı üretim yapan dikimhanede, 1917 yılında 650 kişi çalışmaktadır. Çalışanların bir bölümünü kadınlar oluşturmaktadır. Dikimhane, Kadınları Çalıştırma Cemiyeti ile anlaşma yaparak İstanbul’da kadın işçi ve memur çalıştıran ilk işyerlerinden biri olur.

Tarihi dikimhane, Kurtuluş Savaşı’nda bu kez bodrum katlarını, Anadolu’ya silah gönderilen bir merkeze dönüştürür ve milli mücadeleye anlamlı bir katkıda bulunur. Dikimhane şimdilerde ise Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu olarak, geleceğin modacılarını, tasarımcılarını  moda dünyasına hazırlıyor.