EBYS MEBİS Faruk Saraç
faruk-sarac-myo-logo

Bursa Yerleşkemiz 2015-2016 Akademik Yılına Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın Faruk Saraç´ın Katılımıyla Gerçekleşen Törenle Merhaba Dedi.

2010- 2011 yılında Bursa’da Türkiye’nin ilk Tasarım Meslek Yüksekokulu olarak eğitim  hayatına giriş yapan T.C. Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nun 2015 – 2016 akademik yılının Bursa Kampüsü’nün açılışı gerçekleşti.

 

Geçtiğimiz eğitim - öğretim yılında ”Moda Yönetimi Programı”nı açarak ülkemizde yine bir ilke imza atan T.C. Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu Bursa Kampüsü’nde;  Moda Tasarımı, Moda Yönetimi, Grafik Tasarımı, Dış Ticaret ve Halkla İlişkiler programlarıyla eğitim öğretime devam etmektedir. 1852 yılında Bursa’da ipekli kumaş ve halı üretimi yapımı için kurulan Fabrika-i Hümayun binasının tarihi dokusuna sağdık kalınarak restore edilen binada eğitim alan öğrenciler, ”Kampüsümüzün ruhu bile sanatı, mesleğimizi destekliyor”diyerek memnuniyetlerini dile getirdiler. Sonsuzluktur insan, yeteneklerinin, isteklerinin ve yapabileceklerinin sınırı olmayan. Akıldır insan, soran, arayan, keşfeden, ulaşan…” sözlerini ilke edinmiş olan Faruk Saraç’ın eğitime bakış açısını yansıtıyor. 

 

Faruk Saraç kürsüye çıktığında ,”ilk hayat dersim “dediği babasının kendisine verdiği öğüdü “Benim size ilk dersim olsun. Hayatta insanların takip edeceği biri ol” diye paylaştı ve sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ben bu okula 35 yıllık alın terimi verdim sevgili öğrencilerim. Sizden istediğim inandığınızın peşinden gitmeniz, korkusuz olmanız ve kendi yeteneklerinizi, becerilerinizi bilmek için sürekli kendinizi test etmenizdir. Kumaş benim yol arkadaşımdır, özellikle moda tasarım öğrencileri pamuktan ipliğe boyadan kumaşa giden serüveni iyi bilmelisiniz. Başarılı olmak için tıpkı bir anne gibi özenli, zamanınızı veren, emeğinizi veren insanlar olmalısınız.” Saraç konuşmasının sonunda öğrencilere seslenerek “Her gün sizler için daha iyisini yapmak istiyoruz, size bilgi öğretecek zanaatkar olan herkese kapımız açık. Burada kendinizi test edin, başarılı olmak için emek verin”

 

Ayrıca Saraç’ın açılış esnasında söylediği “Eğitim yolunda çabalarım bitmeyecek, daha atılacak çok adımımız var.” sözlerine de coşkulu kalabalık, alkışları ile destek verirken; Faruk Saraç Tasarım MYO’nun Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Zülal Saraç ise “Bilimi sanatla buluşturmak hayalini kuran Faruk Saraç’ın bu hayalini siz öğrenciler gerçekleştireceksiniz” şeklinde konuştu.

 

Açılışa katılımının ardından öğrencilerin ilk derslerine giren Faruk Saraç müfredatın gerektirdiği eğitimin dışında öğrencilerin pamuğa ipliğe kumaş boyasına kadar her detayı uygulamalı bir şekilde öğrenmelerinin gerekliliğine ve önemine de vurgu yaptı ve alacakları eğitimin de bu şekilde olacağını ifade etti.

Usta- çırak ilişkisinin önemsendiği Faruk Saraç Tasarım MYO’da öğrenciler  alanında usta isimlerden ders alma şansını yakalayacak. 40 yıllık duayenlerle kurulacak usta çırak ilişkisi sayesinde profesyonel isimlerin tecrübelerini paylaşırken aynı zamanda alanlarında deneyim kazanma fırsatı elde edecekler.

Bu sayede Moda Bölümü öğrencileri tasarımdan kök boya hazırlamaya kadar alanları ile ilgili tüm bölümlerde teori ve pratiğe aynı ölçüde hakim olmuş olacaklar.

 

Kasım’da açılacak olan Faruk Saraç Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin  (FSSEM) eğitimleriyle de moda sanat ve yaşam buluşacak. Toplumun her kesiminden bireyler için oluşturulan sürekli eğitimden yararlanmaları için oluşturan merkezde derslerin yanı sıra özel eğitimler, kurslar ve atölye çalışmaları da yapılacak.

 

Moda, Drama, Yaratıcı Drama, Diksiyon, Karizma Eğitimi derslerinin yer alacağı FSSEM’de eğitim, bilim, kültür ve teknoloji sanatın dünden bugüne olan yolculuğuyla sentezlenerek kaliteli, yenilikçi, vizyon sahibi bireyler yetiştirmek amacıyla öğrencilere aktarılacak.