EBYS MEBİS Faruk Saraç
faruk-sarac-myo-logo

Sabah Gazetesi 10.05.2015

Sabah Gazetesi 10.05.2015

´Made in Turkey´ vurgusu 
Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu´nun açılışına katılan Erdoğan "Montaja alışmış olanlar zora girmek istemiyor. Gel bunu kendin üret, üretebilirsin" çağrısı yaptı CUMHURBAŞKANI Erdoğan´ın dünkü İstanbul programındaki ikinci durağı Cankurtaran´daki Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu´nun açılışı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan´a eşi Emine Erdoğan ile Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da eşlik etti. Açılışta konuşan Erdoğan, yerli ürün vurgusu yaptı. Türkiye´nin tasarımda dünyada söz sahibi olması gerektiğini belirten Erdoğan "Üretimle birlikte asıl katma değeri oluşturan tasarımı da gerçekleştirmek istiyoruz. Fakat montaja alışmış olanlar maalesef bu işe yanaşmıyorlar. Çünkü o kolay. Zora girmek istemiyorlar. Ya gel işte bunu sen kendin üret, üretebilirsin. Bunun altına da Made in Turkey diyelim ya" dedi. 
Türkiye´nin yüzde 100 yerli insansız hava aracı ürettiğini anlatan Erdoğan, "Bunu yapan gençler bizim gençlerimiz. Bunu almamak için direnen bazı mahfiller var. Ama o da hallolacak. Biz yurt dışında da pazarlığını yapmaya başladık. Ben zaten söylüyorum; Ben bu konuda pazarlamacılık yapacağım, her yerde. Çünkü pazarı oluşturacağız ki onlara teşvik olsun" diye konuştu. 

Okulun açılış kurdelesini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Nabi Avcı, Faruk Saraçve sanatçı Hülya Koçyiğit birlikte kesti.